O Patronie, hymn

O PATRONIE NASZEGO STOWARZYSZENIA

Adolph Kolping urodził się 8.12.1813 r. w niemieckim miasteczku Kerpenk/Kolonii. Pochodził z biednej, wielodzietnej rodziny. Po ukończeniu szkoły podstawowej chciał kontynuować naukę, co jednak niebyło możliwe z powodu trudnej sytuacji materialnej. W wieku 13 latrozpoczął pracę w zakładzie szew skim, początkowo jako uczeń, a później wykwalifikowany pracownik.Pracując przez 10 lat jako szewc, cały czas marzył o tym, aby zostać księdzem. To marzenie udało mu się zrealizować dzięki pomocy życzliwych ludzi. Dzięki ich finansowemu wsparciu ukończył szkołę średnią, odbył studia teologiczne i 13.04.1845 r. przyjął święcenia kapłańskie. Kiedy rozpoczął pracę w swojej pierwszej parafii w Elberfeld(dziś dzielnica Wuppertalu), w rozwijającym się wówczas Zagłębiu Ruhry, spotkał się z trudną sytuacją społeczną mieszkańców. Bieda i ubóstwo wśród rzemieślników i robotników boleśnie dotykały młodego księdza. Dlatego włączył się w działalność katolickiego stowarzyszenia młodzieży czeladniczej założonego przez nauczyciela Johanna Breuera. Dostrzegł w nim szansę na przyczynienie się do likwidacji materialnego, a także duchowego i moralnego ubóstwa. Wkrótce został jego duchowym opiekunem, a z czasem faktycznym kierownikiem. W 1849 r. został wikarym w katedrze w Kolonii. Tam jeszcze mocniej propagował tworzenie związków młodzieży. 6.05.1849 roku założył Koloński Związek Katolickich Czeladników, który stał się zalążkiem dzisiejszego Dzieła Kolpinga. Ks.Kolping uważał, że tego typu związki są wielką szansą dla młodych ludzi, zwłaszcza tych, którzy w poszukiwaniu pracy opuścili swoje rodziny i byli zdani tylko na siebie w rozwiązywaniu codziennych problemów. Aby chronić ich przed bezdomnością tworzył dla nich bursy. Aby chronić przed osamotnieniem oraz zagrożeniami moralnymi tworzył dla nich związki, w których panowała rodzinna atmosfera. Chciał, by związki istniały wszędzie tam, gdzie znajdują się młode osoby potrzebujące wsparcia i tworzeniu ich poświęcił swoje życie. W krótkim czasie założył wiele nowych związków, nie tylko w Niemczech, ale także w Austrii, Belgii, Szwajcarii, na Węgrzech i w innych krajach. Zakładał też bursy, kasy chorych, kasy oszczędnościowe, szkoły wieczorowe i świetlice. Wygłaszał setki kazań, wydawał publikacje i pisał artykuły propagujące społeczną naukę Kościoła, a także wiersze. W swoich działaniach łączył tradycyjne formy miłosierdzia z nowocześnie zorganizowaną samopomocą społeczną. Kochał młodych, a oni odwdzięczali się nazywając go swoim ”Ojcem”. Zmarł 4.12.1865 r. w Kolonii. 27.10.1991 r. został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II.

Hymn Kolpinga:

Kto słowa Boga wcielał w czyn
 Ludzką biedę poznał sam
Jego imię zna dziś cały świat/ 2x
Ref.: Ojciec Kolping żyje nam
Kolping w sercach żyje nam
 Choć robił buty solidnie
Wnet na służbę wezwał Pan
Jego Związek zna dziś cały świat /2x
 Ref.: Ojciec
Bratem jest dla Niego każdy z nas
 Gdyż potrafił serce dać