"Akcja -jeden świat" rozpoczęta wycieczką do Muzeum Indian w Wymysłowie

W ramach projektu "Aktywni młodzi- lokalnie i globalnie" w sobotę, 12 lipca , odbyliśmy wycieczkę do Muzeum Indian Pólnocnoamerykańskich im. Sat-okha w Wymysłowie koło Tucholi. Poznaliśmy niesamowitą historię Polaka -półkrwi Indianina, Sat-Okha, którego matka wysłana na zsyłkę na Syberię, przemierzyła tysiące kilometrów uciekając z Czukotki przez  Alaskę  do Kanady, aby tam, uratowana przed śmiercią z wychłodzenia przez Indian, poślubić syna wodza. Do Polski wróciła z najmłodszym synem przed samym wybuchem II wojny światowej.  W czasie wojny Sat-Okh był żołnierzem Armii Krajowej,uciekł z transportu do obozu koncentracyjnego. Po wojnie służyl w marynarce wojennej, podróżował po świecie. Napisał 9 książek o tematyce indiańskiej. W 2000 roku, razem z właścicielem gospodarstwa agroturystycznego w Wymysłowie, Janem Kłodzińskim założyl Muzeum Kultury Indian Ameryki Północnej, którego zbiory zawierają 90 % autentycznych okazów.

Uczestnicy wycieczki w ogromnym skupieniu słuchali barwnej opowieści przewodnika, pana Jana Kłodzińskiego o kulturze Indian, historii Sat-Okha i jego matki. Przed czekającym nas przedstawieniem "Akcja -jeden świat" wyjazd ten był żywą lekcją historii i etnografii. Zakupiliśmy książki autorstwa pana Jana Kłodzińskiego, które będą dla nas przewodnikiem po kulturze Indian i  dostarczą instruktarzu przy  budowie tipi, wyrobie pióropuszy oraz łuków. Pozowaliśmy do  zdjęć w oryginalnym indiańskim pióropuszu. Zakupiliśmy pamiątki: bransoletki, wisiorki, łapacze snów, itp. Po wspólnym poczęstunku, zwiedzeniu gospodarstwa, w którym są liczne kucyki, konie, daniele, gołębie i bażanty, powróciliśmy szczęśliwie do domów.